گزارش اصلاحی
25
مرداد

گزارش اصلاحی به چه معناست

گزارش اصلاحی

با یاد و نام خداوند بخشنده مهربان سلام خدمت دوستان عزیز

در مواقعی طرفین دعوا به دلایل یا مصالحی ترجیح می دهند با یکدیگر در دادگاه توافق  کنند یا اصطلاحاً سازش نمایند البته یکی از بهترین روش های فصل خصومت و اختلاف همین شیوه است.

در این حالت دادگاه مطابق ماده ۱۸۴ قانون آیین دادرسی مدنی اقدام به تنظیم صورتجلسه ای می نماید که مبتنی بر مفاد توافق طرفین می باشد این صورتجلسه را اصطلاحاً گزارش اصلاحی می نامند.

گزارش اصلاحی به صورت دادنامه و رای دادگاه به طرفین ابلاغ و لازم الاجرا می باشد. بنابراین گزارش اصلاحی قابل اعتراض یا تجدیدنظرخواهی نمی باشد وقتی قطعی است.

طرفین می توانند در گزارش اصلاحی هر موضوعی را توافق نمایند حتی موضوعاتی و دعوی ای که مربوط به دادخواست ارائه شده یا دادگاه تشکسل شده نباشد.

طریقه اجرای گزارش اصلاحی مانند رای دادگاه می باشد و به محض درخواست هر یک از طرفین به طرف دیگر ابلاغ شده و پس از ۱۰ روز پس از ابلاغ قابل اجراست. 

لزومی ندارد که این سازش در دادگاه تنظیم شود لیکن طرفین برای تایید آن باید در دادگاه حاضر شوند و طبق صورتجلسه ای آن را تایید و امضا نمایند.

در صورتی که طرفین توافق خود را در دفتر اسناد رسمی ثبت نمایند اجرای آن مطابق اسناد لازم الاجرا با اداره ثبت اسناد و املاک می باشد و دادگاه در این موضوع ورود نمی‌کند.

پیروز و موفق باشید رضا زیرک باش وکیل پایه یک دادگستری

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  25 مرداد 1399


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی